Blogi

Viis huvitavat fakti, mida sa Ramses II kohta ei teadnud

Ramses II, kes valitses uskumatud 67 aastat, peetakse sageli Vana-Egiptuse võimsaimaks vaaraoks. Kuueosaline dokumentaalsari „Ramses: Egiptuse suur vaarao“, milles uuritakse Ramses II põnevat elu ja pärandit, esilinastub 7. oktoobril kell 21 Viasat History kanalil. Siin on viis huvitavat fakti, mida sa Ramses II kohta arvatavasti ei teadnud.

1. Ramsesest ei pidanud tegelikult saama vaarao

Kui Ramsese isa Seti I sai Egiptuse valitsejaks, oli Ramses vaid viieaastane ega olnud õiguspärane troonipärija. Ramsesel oli vanem vend, kes oli troonipärimisjärjekorras esimene, kuid too suri traagiliselt 14-aastaselt. Pärast oma venna surma sattus Ramses kuningliku tähelepanu keskmesse. Juba kümneaastaselt sai temast sõjaväekapten ja tema isa määras ta asevalitsejaks. Ramsest koheldi kuninglikult ning talle anti haarem, sõjaline väljaõpe ja võimalus osaleda koos oma isaga lahingutes. Vaid 25-aastaselt tõusis Ramses troonile ja temast sai Egiptuse uus vaarao.

2. Ramses väitis, et võitis Kadeši lahingu – vaenlane sellega ei nõustunud

30-aastane Ramses juhtis Kadeši lahingus hetiitide vastu 20 000 sõdurist ja 5000 sõjavankrist koosnevat armeed. Kuigi Ramses II oleks valeinfo tõttu võinud sattuda varitsusrünnaku ohvriks, jäi ta endale kindlaks ja lahing lõppes mõlema poole jaoks suurte kaotustega. Ramses kuulutas end võitjaks ja igavikustas oma kangelasteod templitesse. Hetiitide ülestähendused räägivad aga teistsugust lugu, mille kohaselt olid egiptlased sunnitud taganema.

3. Kuninganna Nefertari oli tema eluarmastus

Kuigi Ramsesel oli üle 200 naise ja konkubiini, oli tema esimene naine, kuninganna Nefertari, tema lemmik. Nefertari päritolu kohta on vähe teada, kuid arvatavasti oli ta kõrgemast seisusest. Nefertari oli Ramsese esmasündinud poja ema ja ta osales ka lahingutes, sealhulgas Kadešis. Samuti oli ta diplomaatilises kirjavahetuses hetiitide kuninga naisega. Ramses ehitas tema auks Kuningannade orgu suurejoonelise hauakambri, mis on siiani üks Egiptuse ajaloo kuulsamaid monumente.

4. Ramsesel oli üle saja lapse

Oma 67-aastase valitsusaja jooksul sai Ramses üle saja lapse. Tema suurde perekonda kuulus hulk naisi, konkubiine ja järeltulijaid, kellest paljud surid enne teda. Ramsese dünastia valitses Egiptust veel mitu põlvkonda, kindlustades seeläbi oma koha ajaloos. Ramsese mantlipärija oli tema kolmeteistkümnes poeg, kuna too elas paljudest varem sündinud pärijatest kauem.

5. Ramses võib olla piiblis mainitud vaarao

Paljude ajaloolaste arvates võis Ramses olla vaarao, kellele viidatakse Teises Moosese raamatus, milles Mooses palus iisraellaste vabastamist. Kuna piiblis mainitakse Raamsese linna, on paljud jõudnud järeldusele, et kõnealune vaarao oli Ramses II. Samas oli peale tema veel üheksa Ramsese-nimelist vaaraod ja mõne ajalooüriku kohaselt elas Mooses 200 aastat enne Ramses II, mistõttu jääb seos vaieldavaks.

Ramsese pärand

Ramses II on ajaloos tuntud kui legendaarne vaarao, kes sõlmis esimese rahulepingu, aitas kaasa Egiptuse arhitektuurilisele õitsengule ja rajas suurejoonelisi ehitisi, mis kuuluvad tänapäevalgi Egiptuse kõige enam külastatavate vaatamisväärsuste hulka. Vaata kindlasti 7. oktoobril kell 21 Viasat History kanalil sarja „Ramses: Egiptuse suur vaarao“, milles tutvustatakse üksikasjalikult Ramses II elukäiku.

Treiler

Programm

Kust meid vaadata

Sünopsis

Ramses: Egiptuse suur vaarao

Sarjas uuritakse tipptasemel teaduse ja uusimate arheoloogiliste avastuste najal meest müüdi taga ja heidetakse valgust sellele, kuidas võimas valitseja Ramses on jäänud viimase paarituhande aasta jooksul omaenda propaganda tõttu karikatuurseks figuuriks. Vaarao tähelepanuväärne saatus tuuakse päevavalgele kuue köitva osa jooksul, milles äratatakse ellu tema hämmastav 67-aastane legendaarne valitsemisaeg, mille jooksul muutis ta langenud impeeriumi üheks kõigi aegade võimsamaks kuningriigiks. See on haarav teekond, mis hõlmab arvutigraafika abil valminud rekonstruktsioone, jahmatavaid kaadreid ja asjatundlikke kommentaare kirglikelt ekspertidelt, kes äratavad Vana-Egiptuse ellu nii, nagu ei kunagi varem, ning paljastavad sealjuures Ramsese süngeimad saladused ja valed.

Sarnased saated