Blogi

Egiptuse hauakambrid: Imhotep, püramiidilooja

Arheoloog Zahi Hawass ja tema meeskond alustavad põnevat otsirännakut, et leida üles vesiir Imhotepi hauakamber. Imhotep oli iidsete aegade suurim õpetlane ja vaarao Džoseri astmikpüramiidi arhitekt. Tema tänini leidmata matmispaigas võib peituda muinasjutulisi aardeid ja hämmastavat teavet Vana-Egiptuse kohta. Kairost lõunas asuva Sakkara nekropoli väljakaevamistel leiavad egüptoloogid imelisi maalingutega kaunistatud hauakambreid, kulda täis sarkofaage ja salapäraseid muumiaid.

Imhotep elas Egiptuse vanas riigis 27. sajandi paiku eKr. Ta sündis Niiluse suudmealal ja sai tuntuks kui kuningas Džoseri – kolmanda dünastia teise vaarao – vesiir. Teda austatakse kui arhitekti, kes oli Džoseri uuendusliku astmikpüramiidi autor. Selle Sakkaras asuva võimsa rajatisega algas Egiptuse püramiidiehituses uus ajastu. Aukartustäratav ehitis polnud pelgalt vaarao hauapaik, vaid sümboliseeris ka tema jumalikku võimu ja muutis Imhotepi arhitektuurigeeniuse järeltulevate põlvede jaoks surematuks.

Arheoloog Zahi Hawass selgitab Imhotepi töö tähtsust nõnda: „Ta oli kogu maailmas esimene, kes kasutas arhitektuuris kivisambaid, lisaks on astmikpüramiid suurim omaaegne kiviehitis. Avastasime Gizas tõendeid selle kohta, kuidas Cheopsi püramiidi ehitati. Leidsime umbes 40-sentimeetrise läbimõõduga auke, mille abil egiptlased rajasid täpse ruudukujulise põhja. Siis raiusid nad kivist välja üheksa meetri kõrguse aluse. Kõik kivid, mida püramiidi südamiku ehitamiseks vaja läks, saadi Gizast, mis asub suurest püramiidist lõunas, ja nende transportimiseks rajati kagunurka püsiv kaldtee.“

Sarja esimeses osas kohtume Zahi Hawassiga Kairost lõunas iidse Sakkara nekropoli juures, kus ta on aastakümneid väljakaevamisi teinud. Just siit loodab ta leida Imhotepi haua. Koos oma meeskonnaga toob Hawass päevavalgele imelisi hauakambreid ja neisse maetud Egiptuse muumiate arvukaid saladusi. Teises osas jätkame koos Zahi Hawassiga otsinguid. Arheoloog kaevab astmikpüramiidi jalamil välja müüridega piiratud ala nimega Gisr El-Mudir. Tema meeskonnad leiavad sarkofaage salapäraste muumiatega, millest üks on ka kullaga ehitud, ja rikkalikke maalitud hauakambreid. Kas need aarded juhatavad nad Imhotepi juurde?

„Egiptuse hauakambrid: Imhotep, püramiidilooja“ esilinastub Viasat History kanalil pühapäeval, 26. mail kell 15.20.

Programm

Kust meid vaadata

Sünopsis

Egiptuse hauakambrid: Imhotep, püramiidilooja

Arheoloog Zahi Hawass ja tema meeskond asuvad põnevale otsingule, et leida iidsete aegade suurima õpetlase ja Djoseri astmikpüramiidi arhitekti vesiir Imhotepi haud. Selles matmispaigas, mida pole tänaseni leitud, võib peidus olla vapustavaid aardeid ja see võib paljastada enneolematut teavet Vana-Egiptuse kohta. Kairost lõuna pool asuvat Saqqara nekropoli kaevates avastab egüptoloogide meeskond maalidega kaunistatud suursugused hauakambrid, kulda täis sarkofaagid ja müstilised muumiad.

Sarnased saated