Blogi

Tuntud Briti ajaloolane Bettany Hughes tegi saate Eesti varjatud aaretest

Auhinnatud ajaloolane, autor, saatejuht ja professor Bettany Hughes naaseb Viasat History kanalile „Bettany Hughesi aarete planeedi“ rabava uue hooajaga. 19. aprillil kell 22.00 ekraanile jõudva kolmanda hooaja kuues imelises episoodis saame esimest korda osa uutest avastustest, kui Bettany läheb taas unustamatule retkele läbi inimtsivilisatsiooni ajaloo.

Bettany külastab üht maailma kõige paremini säilinud Rooma amfiteatrit Bulgaarias, hiljuti avastatud iidseid reljeefe Türgis ja kauneid Eesti metsi. Ta uurib ehituskunsti, kultuuri ja religiooni märkimisväärseid saavutusi, mida inimesed tänu kirele, visadusele ja koostööle on rajanud.

Kolmanda hooaja alguses reisib Bettany läbi Kesk-Türgi Kapadookiasse, käib koobasasulates ning 10 000 aasta vanuses Göbekli Tepe templis ja asulas. Tema teele jääb ka täiesti uus avastus – imeline 11 400 aasta eest kivisse raiutud lugu Şanlıurfa lähistel Kagu-Türgis. Kivireljeef, millel suured kaslased ja edasi sööstev pull alasti meest ründavad, leiti hiljuti ühe külaelaniku keldrist ning seda ei ole varem filmitud.

Põhja poole reisides leiab Bettany end Eestist. Ta käib Saaremaal, mida võib nimetada ka Eesti viikingisaareks, ja avastab metsalagendikult peidetud püha matmispaiga, kus leidub tõendeid inimohvrite toomisest. Arheoloog Marika Mägi abiga pääseb Bettany salajasse laoruumi ning näeb seal 3. sajandist m.a.j pärinevat maokujulist kuldkäevõru. Eesti pealinnas Tallinnas uurib Bettany eelmisel suvel väljakaevatud hiiglasliku keskaegse laevavraki lugu. Läände reisides külastab ta Kihnu saart, mida nimetatakse Euroopa viimaseks matriarhaadiks. Mootorrattaga sõitev Mare Mätas, kes on pühendanud oma elu Kihnu kultuuri säilitamisele, räägib Bettanyle saare rahvapärimusest ja tavadest ning tutvustab talle naisi, kes saare ainulaadseid traditsioone elus hoiavad.

Bettany põnev rännak lõpeb Bulgaarias, kus ta leiab eest imelise ajalooga kultuuride mosaiigi. Musta mere ääres Varnas uurib ta 6000 aasta vanust kuldaaret, mis lubab heita pilku nende inimeste eludele, kes rajasid ühe Euroopa esimese kultuuri. Eriloaga pääseb Bettany Traakia kuningate orus UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvasse kontrollitud kliimaga hauakambrisse, mis on 2300 aastat vana ja kus on säilinud erakordsed erksavärvilised freskod. Kui Bettany saab Kosti külas osa tulerituaalist ja on Ribnovos tunnistajaks sellele, kuidas Pomaki kogukonnas pruutide nägusid maalitakse, näeb ta, et Bulgaarias peetakse paljusid vanu traditsioone endiselt au sees. Muistses Kreeka asulapaigas Heraklea Sinticas leiab ta linna pühamute ja poodide, valitsushoone, basiilika ja iidse jumalanna Nemesise templi jälgi. Bettany teekond lõpeb Buzludža monumendi juures. See kommunismiaja jäänuk sümboliseerib pinget, mis tekib mineviku mäletamise valu ja saadud õppetundide unustamise ohu vahel.

„Bettany Hughesi aarete planeedi“ uus hooaeg on huvitav reisiseiklus, mida tasub kindlasti vaadata! Alates 19. aprillist reedeti kell 22.00 ainult Viasat History kanalil.

Treiler

Programm

Kust meid vaadata

Sünopsis

Tuntud Briti ajaloolane Bettany Hughes tegi saate Eesti varjatud aaretest

Ela kaasa professor Bettany Hughesile, kes avastab kolmandas hooajas uusi hiilgavaid ja erakordseid aardeid. Bettany saab enneolematu juurdepääsu mitmele uuele avastusele ja asub tarkade kohalike giidide abiga järjekordsele unustamatule retkele läbi inimtsivilisatsiooni ajaloo. Teel külastab Bettany Bulgaarias üht kõige paremini säilinud Rooma amfiteatrit maailmas, vastavastatud iidseid joonistusi Türgis ja isegi üht Albaania kummituslossi. Bettany teekond viib ta kaunitesse Eesti metsadesse, rabavasse Omaani kõrbe ja sätendava Kaspia mere kallastele, et tutvuda hämmastava inseneritöö, kultuuride ja usuga, milles väljenduvad inimkonna kire, vastupidavuse ja koostöö toel tehtud saavutused.

Sarnased saated