Muugi Viasat Historyga pühadeajal lahti muistsete aegade saladused – kanal esitleb kahte uut dokumentaalfilmi. Reisi ajas tagasi ja avasta ahhetamapanev Abu Simbel, kus Niiluse hiiud valvavad Egiptuse muistseid saladusi. Seejärel uuri lähemalt Giza püramiide – ajatuid imesid, mis on seisnud üle 4500 aasta.
Abu Simbeli templid on mäe sisse rajatud imed, mille lasi ehitada vaarao Ramses II
Esimene Viasat History jõulukostitus on eetris 25. detsembril kell 14.15, kui linastub „Abu Simbel: Niiluse hiiud“. Selles erakordses dokumentaalfilmis uuritakse Abu Simbeli templeid, mis taasavastati 19. sajandi alguses. Imetlusväärne paik Egiptuse lõunaosas koosneb kahest hiiglasikust templist, mis on mäest välja tahutud vaarao Ramses II valitsemise ajal 13. sajandil e.m.a.
Vaaraole pühendatud peatempli ees on neli hiiglaslikku 20 meetri kõrgust kuju. Algselt ehitati tempel nii, et iga aasta 22. veebruaril ja 22. oktoobril (Ramsese sünnipäeval ja kroonimispäeval) paistab tõusev päike templi siseossa ning valgustab kujusid. Väiksem tempel avaldab austust vaarao kuningannale Nefertarile ning on tähelepanuväärne hämmastava ja hästi säilinud sisekujunduste poolest. Sageli peetakse seda üheks Egiptuse kauneimaks templiks.
1960ndatel rajatud Aswani pais ohustas paljusid Niiluse ülemjooksu alasid. Võimalik 60 meetri vee alla jäämine oleks templite jaoks olnud hukatuslik. Templid päästis hävingust enneolematu rahvusvaheline koostöö, mille tulemusel koliti kaks umbes 40 000-tonnist ehitist ümber. Need kütkestavad müstilised templid meelitavad igal aastal ligi sadu tuhandeid külastajaid.
• Kuidas need tohutud ehitised avastati?
• Kes need ehitas ja mis oli nende eesmärk?
• Millised nägid need välja vahetult pärast valmimist 3000 aastat tagasi?
Neid ja paljusid teisi küsimusi uurivad esimesel jõulupühal ekraanile jõudvas uues dokumentaalfilmis eksperdid, teadlased ja kujundajad.
Giza püramiidide saladused
Teine Viasat History jõulukostitus on eetris 26. detsembril kell 13.15. Dokumentaalfilmis „Giza püramiid: püüeldes tähtede poole“ rännatakse Egiptuses Giza platoole, kus asuvad lummavad ja maailma ühed kuulsaimad ehitised.
Veel tänapäevalgi püüavad egüptoloogid paljastada nende hiiglaslike 4500 aasta vanuste ehitiste saladusi. Kolmest püramiidist suurim on Cheopsi ehk Hufu püramiid, mis on 3800 aastat olnud kõrgeim inimese rajatud ehitis. Algselt oli selle kõrgus 146,6 meetrit, kuid praeguseks on see mõned oma väliskihi kividest kaotanud. Teised kaks püramiidi on Hafra ja Menkaura püramiid.
Püramiidide ehitamine nõudis uskumatult täpset projekteerimist. Hufu püramiid on tähelepanuväärselt täpselt paigutatud põhiilmakaarte suhtes, selle küljed on ainult väikese kõrvalekaldega paigutatud põhja, lõuna, ida ja lääne suunas. Egüptoloogid arutlevad enim selle üle, kuidas ja millise tööjõuga püramiidid ehitati. Mõned usuvad, et püramiidid püstitas suur hulk oskustöölisi, teised jälle, et tegu oli ajutiste töölistega, võimalik et värvatud talupoegadega. Vastust ootab ka küsimus, kas Hufu, Hafra ja Menkaura püramiidi ehitajad olid inspireeritud ümbritsevast maailmast, loodusest, Päikesest või isegi tähtedest.
Dokumentaalfilmis uuritakse eri käsitlusi ning hiljutisi üleilmseid edusamme arheoloogias, egüptoloogias, astronoomias ja astrofüüsikas. Giza platoo vihjete dešifreerimisega tõestatakse, et muistsed egiptlased ei jätnud midagi juhuse hooleks ja et need kolm püramiidi on tihedalt seotud kosmosega.
Pühadeajal harutab Viasat History lahti kuulsaimate mälestusmärkide mõistatuslikud lood ja paljastab vaaraode rikkaliku pärandi – kaks kaasakiskuvat dokumentaalfilmi jõuavad ekraanile 25. ja 26. detsembril kell 13.15.