„Revolutsioonid, mis muutsid ajalugu“ – kuueosaline sari pöördelise tähtsusega ülestõusudest

„Revolutsioonid, mis muutsid ajalugu“ – kuueosaline sari pöördelise tähtsusega ülestõusudest

17. jaanuaril kell 22.00 esilinastub Viasat History kanalil sari „Revolutsioonid, mis muutsid ajalugu“, milles uuritakse märgilisi ülestõuse, mis kujundasid tsivilisatsiooni käekäiku. Selles kuueosalises sarjas viiakse vaatajad ajaloorännakule, et tutvustada aset leidnud revolutsioone. Samuti paljastatakse, milliseid ägedaid võitlusi pidasid revolutsionäärid, kes julgesid seista vastu rõhumisele ja kutsuda ühiskonnas esile muutusi.

Sündmused, millest kujunesid ajaloo kõige pöördelisemad revolutsioonid

Spartacuse ülestõus – lugu Spartacusest, kes julges põgeneda orjusest. Rooma keisririiki ohustava mässu keskmes oli rühm gladiaatoreid, keda juhtis kangelaslikult endine Rooma sõdur Spartacus. Kuigi vabadus libises sõrmede vahelt, jäi nende sihikindlus püsima.

Boudicca ülestõus – ikeeni kuninga surm ajas raevu keldi sõjakuninganna Boudicca, kes verist kättemaksu ihaldades hakkas oma vägedega vastu võimsale Rooma keisririigile. Tema pärand jäi püsima tänu Watling Streeti lahingule, mis tõestas, et selle ülestõusu mõju ei rauge isegi kaotuse korral.

Wat Tyleri ülestõus – ajal, mil inimkonda laastas must surm, juhtis radikaalne Wat Tyler vaesunud Inglise monarhia vastu mässu, mille põhjuseks olid rõhuvad maksumeetmed. Tyleri lipu alla koondunud töölisklass marssis Londonisse, esitades kuningas Richard II võimule väljakutse. Tekkis revolutsiooniline liikumine muutuste suunas.

Prantsuse revolutsioon – ancien régime ehk vana korra kõrghetkel levis alamklassi seas rahulolematus, mis põhjustas kogu Prantsusmaad raputanud tormilise revolutsiooni. Võitlus võrdsuse eest kujunes peagi kaoseks, mis viis rahutuste, reetmise ja verevalamiseni. See päädis monarhia kukutamisega. Sõja, rüüstamise ja isegi peade maharaiumise kaudu tekkis revolutsiooni tulemusena uus maailmakord.

Ameerika iseseisvussõda – pinged Ameerika kolonistide ja Briti impeeriumi vahel teravnesid, kui karmid maksud ja kaubanduspiirangud andsid tõuke avalikule vastuhakule. Lexingtonis vaid ühe lasuga alanud enneolematu iseseisvussõda muutis ajaloo kulgu ja pani aluse uuele riigile.

Dekabristide ülestõus – 1825. aastal, pärast keiser Aleksander I surma, kavandas rühm Vene ohvitsere revolutsiooni Romanovite dünastia vastu. Plaan nurjus reetmise, segaduse ja arusaamatuste tõttu. Dekabristide lugu aga sütitas vene revolutsionääride uut põlvkonda, kelle tegevus tõi järgnevate kümnendite jooksul kaasa siiski märkimisväärseid muutusi.

Sarjas „Revolutsioonid, mis muutsid ajalugu“ uuritakse nii kangelaslikke, tegevusrohkeid ja veriseid lahinguid kui ka lähisuhtlust usaldusisikute vahel, millel oli ajaloole pöördeline mõju. Lisaks paljastatakse uurijate, jutustuste ja lavastuste abil muistsete revolutsioonide ja ülestõusude taga peituv keeruline tõde. Uhiuus kuueosaline sari esilinastub on eetris Viasat History kanalil alates 17. jaanuarist reedeti kell 22.00.