1993. aastal toimus 28. veebruarist kuni 19. aprillini Texases kurikuulus Waco piiramine, mille käigus kaotas elu 82 äärmusliku ususekti Taavetlaste Haru liiget. 5. novembril kell 22.00 Viasat History kanalil esilinastuv kaheosaline dokumentaalfilm „Waco: rääkimata lood“ põimib kokku ohvrite intiimsed ja emotsionaalsed lood, kasutades selleks lähedaste ning mõnede ellujäänute tunnistusi, et luua tragöödiast põhjalik ülevaade. Oma artiklis meenutame, mis nende 51 traagilise päeva jooksul juhtus.
Äärmuslik ususekt ja nende liider David Koresh
Taavetlaste Haru oli 1955. aastal moodustatud usurühmitus. Nad uskusid, et peagi on saabumas maailma lõpp koos Jeesuse Kristuse teise tulemisega. Harul oli Texases Waco linna läheduses eravaldus ning kohalike sõnul olid selle elanikud ebatavalised ja väga religioossed, kuid siiski head inimesed. Varem ei olnud nendega kunagi probleeme olnud, ent ühel hetkel võttis noor mees nimega David Koresh grupi üle võimust ning viis selle täiesti uude äärmusse. Mees oli veendunud, et ta on prohvet ning püüdis koguda endale võimalikult palju järgijaid – inimesi, kes soovisid tunda lihtsalt kuuluvustunnet ja ka enese tähtsustamist. Ning järgisid mehe iga sõna. See oli peaaegu nagu ajupesu.
Koresh tühistas kõigi grupi liikmete abielud ning magas paljude naistega ja ka vägistas neid – sealhulgas alaealisi. Koresh kuulutas, et tal on õigus vähemalt 140 naisele ja sai vähemalt tosinkond last. Meest ja tema järgijaid kahtlustati ka ebaseaduslike relvade varumises. Tragöödias ellujäänute sõnul valmistus mees sõjaks välismaailmaga, mis oli tema nägemuse järgi Paabel.
ATFi ebaõnnestunud reid
USA Alkoholi, Tubaka, Tulirelvade Amet (ATF) jõudis Harule jälile pimeda juhuse läbi: postifirma UPS teatas, et Wacosse tarnitav pakk pudenes laiali ning oli täidetud käsigranaatidega. ATF hakkas Haru uurima ja pärast piisavate tõendite kogumist otsustasid nad kompleksile reidi korraldada. Taavetlaste Haru liikmed teadsid aga reidi korraldamisest ette, sest reidi kohta vihje saanud reporter küsis teejuhiseid postiljonilt, kes oli juhuslikult Koreshi õemees.
Üllatuse eelis oli kadunud ning kui ATFi agendid 28. veebruaril kompleksi juurde jõudsid, ootasid neid relvastatud sektiliikmed. Keegi loomulikult ei tunnista, kes esimesena tule avas, kuid alanud pingelise tulevahetuse tõttu hukkus neli ATFi agenti ja kuus taavetlast. ATF ei suutnud kompleksi siseneda, seega anti FBI-le korraldus sekkuda ja alustada läbirääkimisi, et jõuda koos naiste ja lastega kompleksi peahoonesse barrikadeerunud Koreshi juhitud Haruga kompromissile.
FBI ja Koreshi vastasseis – teekond tragöödiani
Järgmise 51 päeva jooksul püüdis FBI Koreshi veenda, et mees lubaks naistel ja lastel minna ning kui mõnedel neist õnnestuski kompleksist lahkuda, siis kuulasid agendid nad üle. FBI sai teada, et lapsi kuritarvitati füüsiliselt ja seksuaalselt juba ammu enne piiramise algust. See oli peamine põhjendus otsusele võtta kasutusele pisargaas, mille abil taavetlased kompleksist välja sundida. Kui 19. aprillil kõik läbirääkimised katkesid, otsustas FBI massienesetapu kartuses käivitada lõpprünnaku pisargaasiga. Kuus tundi pärast esimeste pisargaasigranaatide heitmist ei olnud keegi kompleksist lahkunud: Taavetlaste Haru liikmed varjusid peahoonealusesse punkrisse või kasutasid gaasimaske.
Keskpäeva paiku puhkes äkitselt peahoone erinevates osades kolm põlengut, mis levisid kiiresti. Riigi esindajad väitsid hiljem, et tulekahjud süütas Haru, mõned ellujäänud jäävad aga endale kindlaks, et põlengud põhjustas rünnak kompleksile. Tulekahju ajal väljus hoonest vaid üheksa inimest. Ülejäänud Taavetlaste Haru liikmed jäid kas põlengus varisenud maja alla lõksu, lämbusid või lasti maha. Koresh lasi esmalt maha oma peamise abilise ja seejärel iseenda. Kokku hukkus piiramises 76 inimest, sealhulgas 25 last ja kaks rasedat naist. See oli tõeline katastroof.
Tragöödiale järgnesid mitmed uurimised, kuid üheski neist ei leitud, et ATF, FBI või USA valitsus oleks midagi kriminaalselt valesti teinud; piiramise käigus tehtud toimingud aga kubisesid vigadest. Reidi korraldamiseks loa andnud peaprokurör ütles, et „kui lapsed on ohus, ei tohi operatsiooniga edasi minna“. Ent seda tehti siiski.
See Ameerika südametunnistusele pika varju jätnud tragöödia sai teoks, sest üks liider suutis inimesi veenda, et lunastuseks on vaid üks võimalus. David Koreshi tumeda pärandi ja Waco veresaunaga saate lähemalt tutvuda dokumentaalis „Waco: rääkimata lood“ – ainult Viasat History kanalil.