Gemliki lahest idas asuv İzniki järv, mis moodustab Türgi Marmara mere kagupoolse pikenduse, peidab endas 4. sajandi basiilika uppunud varemeid ning on tõeliselt paeluv veealune arheoloogiline leiukoht.
2014. aastal avastas tavapärane uurimislend Türgis üle İzniki järve selle põhjas iidse basiilika uppunud varemed. Veealusel basiilikal on näha arhitektuurielemente, nagu sambad, seinad ja basiilika struktuuri osad. Need varemed annavad aimu iidse hoone kujundusest ja paigutusest, pakkudes vihjeid selle usulise ja kultuurilise tähtsuse kohta. Avastus ajendas teadlasi uurima Vana-Rooma linna Nikaiasse (tänapäeva İznik) rajatud kiriku ebaselget ajalugu ja hoone huku põhjustanud geoloogiat.
24. septembril kell 20.50 Viasat History kanalil linastuvast paeluvast dokumentaalfilmist „IZNIK, VEEALUNE MÕISTATUS“ saavad vaatajad teada, millal basiilika hävis, kuidas İzniki järv kiriku neelas ning mis juhtus selle kogukonnaga. Türgit, Prantsusmaad, Šveitsi, Ameerika Ühendriike ja Vatikani hõlmav uurimine jälgib maailmatasemel meeskonna tegevust veealuste väljakaevamiste igas etapis ning kõige selle toob vaatajateni uus eridokumentaal.
Tänu leiupaigale eksklusiivsele juurdepääsule, sealhulgas kriitilise tähtsusega õhu- ja veealustele kaadritele ning imetlusväärsele arvutigraafikale, viib dokumentaalfilm vaatajat läbi sajandite, tagasi Vana-Rooma ja Bütsantsi aega ning kristluse enese algusaega.