Sel reedel esilinastub Viasat Historys saade Eesti aaretest

Sel reedel esilinastub Viasat Historys saade Eesti aaretest

Briti ajaloolane Bettany Hughes käis 2023. aastal Eestis dokumentaalsaadet filmimas, mille tulemusena jõuab Eesti ajalugu, kultuur ja arheoloogilised leiud miljonite televaatajateni. Eesti televaatajad saavad saadet näha reedel, 17. mail kell 22.00 Viasat Historys.

Venemaa, Skandinaavia ja Saksamaa on kogu Eesti ajaloo jooksul selle väikese riigi pärast sõdinud ja selle üle valitsenud. Nüüdseks vabaduse kätte võidelnud Eesti kultuuris on tänapäevane ühendatud iidsete traditsioonidega, mille alged on maaelus, metsas ja meres.

Bettany sõidab praamiga Eesti viikingisaarele Saaremaale ja leiab sügavasse metsa peitunud lagendikult püha matmispaiga, kus on näha jälgi inimohvrite toomisest. Arheoloog Marika Mägi abiga pääseb Bettany salajasse laoruumi ning näeb seal 3. sajandist m.a.j. pärinevat maokujulist kuldset käevõru. Marika avastused annavad aluse ümber dateerida aeg, mil viikingid rüüste- ja kauplemisretkedel käimiseks kodumaalt lahkusid, ning näitavad uues valguses Idateed ehk Austrvegrit, mida mööda viikingid Eestisse jõudsid ning Ida-Euroopa suurtel jõgedel seilates Mustale merele, Vahemerele ja Aasiasse jõudsid.

Eesti pealinnas Tallinnas tagasi olles sõidab Bettany trammiga sadamasse, et eelmisel suvel väljakaevatud hiiglaslikust keskaegsest laevavrakist rohkem teada saada. Umbes 1370. aastal ehitatud laevalt leitud ebatavaliste esemete hulgas on täiuslikult säilinud kodurotid, kes võisid katku kanda, varane Euroopa päritolu kompass ja terved nahkkingad koos paeltega. Tänu kaubandusvõrkudele arenes Tallinn jõudsalt ja see andis hoogu ka loomingule, mille tulemusena sündisid suurepärased keskaegsed kunstiteosed kesklinnas asuvas Niguliste kirikus. Bettanyle antakse eriligipääs Tallinna „Surmatantsule“: see on 7 m pikkune lõuendile maalitud teos, mis kujutab surmaga tantsivat keisrit, keisrinnat, kardinali ja kuningat.

Läände reisides külastab Bettany Kihnu saart, mida nimetatakse Euroopa viimaseks matriarhaadiks. Mootorrattaga sõitev Mare Mätas, kes on pühendanud oma elu Kihnu kultuuri säilitamisele, räägib Bettanyle saare folkloorist ja tavadest, otsib välja vanad fotod ja tutvustab talle naisi, kes saare ainulaadseid traditsioone elus hoiavad.

Edasi sõidab Bettany sisemaal asuvale Soomaale, kus teda ootab müütidest ja legendidest läbi imbunud maastik. Kohalik puusepp Aivar Ruukel õpetab Bettanyle oma haabjate töötoas, kuidas seda vana käsitöökunsti põlvest põlve edasi antakse ning kohalikes legendides ja lauludes jäädvustatakse. Laulmisel on Eesti ajaloos ja kultuuris ülisuur roll ning itta Venemaa piiri ääres asuvasse Narvasse reisides saab Bettany teada, kuidas laulu vägi aitas Eestil 1991. aastal iseseisvuse taastada.

“Bettany Hughesi aarete planeedi” Eesti saade esilinastub reedel, 17. mail kell 22.00 Viasat Historys!