Uus 10-osaline dokumentaalsari „Neetud aarded“, mis esilinastub Viasat History kanalil alates 15. juunist, uurib suurejoonelisimaid inimkonnale teadaolevaid aardeid. Nende avastamised on jätnud endast maha surma ja hävingu. Kas aarded on tõesti neetud või saab asja selgitada teaduse abil?
Me reisime maailmas ringi, otsides mõnesid ajaloo kuulsamaid aardeid, alates Tutanhamonist ja terrakotasõdalastest kuni Hope’i teemandi ja merevaigutoani – kõik eelnimetatud aarded on lummanud ja hirmutanud nii nende otsijaid kui ka nende imetlejaid. Sarjas käsitletavaid lugusid räägitakse intervjuude kaudu mõnede maailma juhtivate valdkonnaekspertidega, kes püüavad nende paeluvate, ent hukatuslike esemete saladusi avada. Selles artiklis vaatleme terrakotasõdalaste mõistatust.
Terrakotasõdalased loodi Hiina esimese keisri hauakambri juurde eesmärgiga kaitsta keisrit hauataguses elus. Armee koosneb tuhandetest detailsetest terrakotasavist valmistatud elusuuruses sõdurimudelitest, mis kujutavad endast Hiina esimese keisri Qin Shi Huangdi valvureid. Esmalt vormiti savist sõdalaste osad, siis põletati need ahjus ning seejärel pandi tervikuks kokku ja värviti. Maailma ühe olulisima arheoloogilise leiuna paljastab see 16 300-ruutmeetrine väljakaevamine üle 7000 lahingurivis paikneva elusuuruses terrakotasõdalase ja -hobuse.
Ajaloolane Niall Ferguson on üle kümne aasta uurinud, milline oli algse avastuse tegijate saatus. Ta on veendunud, et Hiina ebausk on aidanud kestma jääda paljudel müütidel – ja ka tõdedel: „Hiina esimene keiser suri pärast elavhõbeda joomist, pidades seda igavese elu eliksiiriks. Kuna sõdalaste armee pidi kaitsma keisrit tema hauataguses elus, käivitas nende avastamine õnnetuste jada, mis ei tabanud ainult avastuse teinud talupoegi, vaid kogu nende küla. Nende viljasaagid ikaldusid ning külaelanikud ise jõudsid ükshaaval oma õudse lõpuni nii õnnetussurmade ja enesetappude kui mõnel juhul ka lihtsalt maapinnalt haihtumise tõttu.“
Kas see needus sündis keisri hauakambri häirimisest? Uusi teadmisi nii terrakotasõdalaste kui ka paljude teiste paeluvate ja kuulsate aarete saladuste kohta on võimalik saada alates 15. juunist neljapäevaõhtuti kell 22.00 – ainult Viasat History kanalil.