Pole kahtlust, et Kleopatra on kõige kuulsam Egiptuse kuninganna, kuid ta ei ole ainus. „Vana-Egiptuse kuningannad“, uus kolmeosaline dokumentaalsari, mis esilinastub 2. juunil kell 22.00 Viasat History kanalil, uurib kolme põneva ja karismaatilise Egiptuse naismonarhi elu: kuninganna Tiye, kellest sai elav jumalanna, Kleopatra II, kes seisis silmitsi oma vend-abikaasa mõrva ja viletsusega, ning Kleopatra tütar, kellest sai pärast tema vanemate traagilist surma iseseisev monarh. Oma artiklis paljastame mõned huvitavad faktid viimati nimetatu – Cleopatra Selene – kohta.
1. Kleopatra ja Marcus Antoniuse tütar Selene sai päranduseks traagilise ajaloo. Ta oli kõigest 10-aastane, kui tema vanemad sooritasid enesetapu. Temast sai Egiptuse kuninganna ja ta valitses seda vaid kaks nädalat, enne kui ta koos oma kahe vennaga kinni võeti ja Rooma tagasi saadeti, et neid kasvataks tema isa endine Rooma rivaal Octavianus.
2. Selene lapsepõlv oli vaikne. Tema kasuisa ja tulevane keiser Octavianus oli üllatavalt hea isakuju, kes hoolitses tema ja ta vendade eest, nagu oleksid nad tema enda järeltulijad. Loomulikult oli sellel ka poliitiline aspekt: kontroll laste üle tähendas ühtlasi kontrolli Egiptuse üle.
3. Ta abiellus vaid 15-aastasena Aafrika printsi Gaius Julius Jubaga. See oli korraldatud abielu. Nagu Selene, oli ka noor Juba maapaos oleva, troonilt tõugatud kuningliku perekonna järeltulija ja Octavianuse venna pojapoeg. Seejärel saadeti abielupaar valitsema Mauretaania (tänapäeva Maroko ja Alžeeria) äsja moodustatud vasallriiki.
4. Neil oli kaks last: poeg nimega Mauretaania Ptolemaios, kes sai nime oma ema dünastia järgi, ja tütar, kelle nimi pole säilinud.
5. Selene oli silmanähtav kuninganna. Ta osales kuningriigi igapäevases juhtimises; ta oli seda õppinud oma emalt ja seda hästi teinud. Pole üllatav, et ta ei näidanud mingit kavatsust kõrvale astuda ja lubada Jubal juhtida, nad valitsesid Mauretaaniat ühiselt. Selene ja Juba ajal arendas Mauretaania kuningriik märkimisväärselt eksporti Vahemere piirkonda, peamiselt Hispaaniasse ja Itaaliasse: nende toodete hulka kuulusid muu hulgas kala, viinamarjad, pärlid ja puitmööbel. Mauretaania münte hakati tunnustama ja austama kogu Rooma impeeriumis.
6. Kleopatra Selene oli oma ema üle väga uhke: ta andis isegi välja mündi, millel oli tema nägu, ja nimetas end „kuninganna Kleopatra, kuninganna Kleopatra tütar“. Ta alustas ehitusprogrammi, mis sai inspiratsiooni tema endisest kodukohast Aleksandriast ja tema ema sealsetest ehitusprojektidest. Nende ehitiste hulka kuulub Aleksandria ehk Pharose tuletorni stiili meenutav tuletorn. Selene ja Juba renoveerisid linnas olevaid vanu templeid ja hakkasid ehitama uusi. Selene endisest kuningriigist imporditi ka Egiptuse kunstiteoseid. Nad tahtsid ilmselgelt taaselustada Aleksandria atmosfääri ja Kleopatra kohalolekut.
7. Tema surm oli varajane ja ootamatu. Me ei tea täpset põhjust ja kuupäeva, kuid ühe kaasaegse luuletuse kohaselt oli Selene oma surma ajal, umbes aastal 5 eKr, vaid 35-aastane. Kuninganna paigutati Mauretaania kuninglikku mausoleumi, mis seisab siiani tänapäeva Alžeerias. Kuningas Juba valitses kuningriiki pärast Selene surma veel kaks aastakümmet koos nende poja Ptolemaiosega.
8. Isegi pärast surma jäi Kleopatra Selene Mauretaanias oluliseks tegelaseks. Tema münte ei võetud käibelt aastakümneid – usalduse ja austuse tõttu. Juba ja Ptolemaiose ühine valitsusaeg kestis paljuski tänu Selene kestvale särale.
9. Tal oli suur mõju oma kuningriigile ja Rooma maailmale, kuid erinevalt oma emast oli see tal vaikselt õnnestunud. Ajaloolased mainisid tema nime harva, viidates sellele, et tema ja Juba valitsemise ajal läks Mauretaanias kõik sujuvalt: ei olnud mingeid probleeme, millest teatada.
10. Juba suri 28 aastat hiljem ja nende poeg Juba valitses kuni 40. eluaastani, mil ta hukati kurikuulsa Caligula poolt – keiser oli ilmselt kade Mauretaania rikkuse pärast, kuid see on juba teine lugu.
Kleopatra Selene ja tema perekond võisid olla enamjaolt unustatud, kuid tänu Alžeerias asuvale mausoleumile on jäänud püsiv mälestus kuningannast, kes valitses ilma mingite konfliktideta suure ja ohtliku impeeriumi varjus. „Vana-Egiptuse kuningannad“ jutustab kogu tema loo kahe teise naismonarhi seas – ainult Viasat History kanalil.